You are here
Vyplatí se v dnešní době stavební spoření? DOMOV 

Vyplatí se v dnešní době stavební spoření?

Zlatá éra stavebního spoření trvala zhruba 10 let (od 1993 až do 2003). V tuto dobu bylo „stavebko“ nejvýhodnější formou spoření hlavně z toho důvodu, že k němu byla poskytována extra vysoká státní podpora. Sazba státní podpory byla 25 %, ročně si každý majitel spoření přišel až na 4500 Kč, které mu poslal stát. Jak roky přibývaly, výše státní finanční podpory klesala.

Proč mít stavební spoření?

Cílem stavebního spoření je, aby si klient mohl ukládat peníze, které v budoucnu využije na rekonstrukci či stavbu vlastního bydlení. Podmínky jsou jasně dané – během vázací lhůty (doba trvání spoření) nesmí klient peníze vybrat. Pokud by tak chtěl udělat, musel by platit dost tučné penále. To, že lidé spoří a peníze nevyužívají, je oceněno státem. Již při vkladu 20 000 korun získá každý roční státní podporu 2000 Kč.

Výhodné není každé

Nějakou formu stavebního spoření nabízí většina tuzemských bank. Nabídky je dobré si porovnat, jedině tak získáte nejvýhodnější stavební spoření. Je třeba si všímat podmínek a současně sledovat výši úrokové sazby. Čím vyšší je, tím samozřejmě lépe pro vás, protože se peníze budou více zhodnocovat. Wüstenrot přichází například s nabídkou spoření Kamarád s průměrným úročením 3,94 % ročně. Atraktivnější je stavební spoření od Moneta Money. Má celkový úvěr 4,29 % ročně!

Kdy začít spořit?

Uspořené peníze se musí investovat do bydlení, a to v životě bude jednou řešit každý. Je výhodné založit spoření pro malé děti. Vytvoříte jim finanční rezervu, což jim určitě zjednoduší start do dospělého života. Možná namítnete, že peníze na bydlení nabízí i hypotéka. Je ale důležité si uvědomit, že banky nepůjčí jen tak každému. Je pro ně zásadní příjem klienta a jeho bonitu zvyšuje, pokud má i vlastní finanční prostředky. Skrze spoření je získá a hypotéka tak pro něj bude dosažitelnější.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment