You are here
Vánoční úklid, který hravě zvládne každá hospodyňka DOMOV 

Vánoční úklid, který hravě zvládne každá hospodyňka

Už odnepaměti se traduje, že svatá Lucie je symbolem čistoty. Dříve měla dokonce vlastní tradici, kdy chodily „Lucie“ po domácnostech s koštětem a vymetaly pavučiny. Dnes už o této tradici ví málokdo, ale při vánočním úklidu by ji jistě mnoho hospodyněk uvítalo. Musíme jej tedy zvládnout sami, ale proč při tom nevyužít pár vylepšovacích rad, díky kterým ho zvládnete snadno a rychle.

Nedovolte, aby se z Vánoc staly svátky shonu a stresu!

Základní věc, na kterou lidé před Vánoci zapomínají, je jejich skutečný význam. Během let se z tohoto období stává povinnost mít všechno perfektní. Výzdoba, jídlo, dárky, stromek… úklid. Nic z toho nesmí chybět. Není divu, že pak téměř nic naopak nestíháme a mnohdy si vydechneme úlevou, když jsou Vánoce za námi. Na tento nešvar platí tři jednoduchá pravidla:

  1. Začněte s předstihem: Rozložte si nezbytné povinnosti rovnoměrně tak, abyste všechno s přehledem stíhali a nemuseli dohánět některé věci až na poslední chvíli. Neplánujte si vánoční úklid na poslední víkend před Vánoci. Rozfázujte si ho do celého měsíce po kouskách.
  1. Pracujte s rozumem: Pokud si myslíte, že všechno musí být perfektní, mýlíte se. Dům by měl být o Vánocích čistý a prosycený výjimečnou atmosférou. Ne dokonale vydesinfikovaný a plný únavy a stresu.
  1. Berte vše s nadhledem: Dokonce i vánoční úklid si můžete užívat. Požádejte o pomoc partnera i děti, rozložte si jednotlivé práce do několika fází a pusťte si nahlas CD s koledami nebo jinými veselými písničkami. Nikde není psáno, že úklid musí být nudná dřina.

Vyzkoušejte rychlý úklid s nadhledem třetí osoby

Zapomeňte na kompletní renovaci celého bytu. Před Vánoci nemusíte nutně vyklízet a třídit sklep ani nově vymalovat. Zkuste si místo toho představit sebe jako návštěvu a rozhlédněte se jejíma očima. Co je vám nepříjemné, ukliďte nebo odstraňte. Nadbytečné věci, které vám v bytě překáží a momentálně je nepotřebujete nebo je nepoužíváte příliš často, jednoduše schovejte do skříní a boxů nebo zamaskujte. Pak se pusťte do stírání prachu. To je polovina úspěšně zvládnutého úklidu. Zaměřte se především na povrchy, které jsou vidět. Dokončovací práce zahrnují přeleštění baterií, zrcadel, umyvadel a toalety v koupelně. V kuchyni setřete pracovní desky a dejte na stůl čistý ubrus nejlépe s tematikou Vánoc. V obývacím pokoji si připravte čistý prostor pro sledování svátečních pořadů v televizi, vyluxujte a vytřete. Pak zapalte vonnou svíčku, pusťte si koledy a pozorujte, jak se vám byt plní vánoční atmosférou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment