Stavební spoření a jeho pravidla. Vyplatí se v současné době?
Zhruba před 15 až 20 lety zažívalo stavební spoření svou zlatou éru. V České republice snad nebyla rodina, která by neměla uzavřeno minimálně jedno „stavebko“. Důvod? Byl to chytrý způsob, kam na 5 či více let ukládat peníze a jako bonus získat od státu podporu ve výši až 4 500 Kč. Banky později začaly nabízet spořící účty, které stavební spoření na čas zastínily. Dnes se situace opět mění, spoření se vrací na scénu!
Princip fungování stavebního spoření
Stavební spoření má 2 „tváře“:
- spořící,
- úvěrovou.
Klient si u banky založí spoření, určí si částku, kterou chce na konci naspořit a stanoví měsíční vklad. Pokud pravidelně na účet posílá peníze a řádně spoří, automaticky získá nárok na státní podporu. Maximální výše podpory je 2 000 Kč. Pokud klient spoří, banka mu nabídne výhodný úvěr, prostřednictvím kterého může investovat do bydlení.
Dostupnější než hypoteční úvěr
Od prosince platí v ČR nový zákon o spotřebitelském úvěru. Do oblasti půjčování přinesl velké změny, zpřísnil agendu pro poskytování běžných půjček i hypoték. Banky budou žadatele více a déle prověřovat, pravděpodobně se zvedne i úroková sazba hypoték. Právě z těchto důvodů se dá očekávat, že se lidé ve velkém navrátí ke stavebnímu spoření.
Uvažujete o něm i vy?
Rozhodně se nevyplácí kývnout na první nabídku. Principem je stavební spoření u bank stejné, podmínkami nikoliv. O výhodnosti rozhoduje roční výnos společně s dalšími podmínkami. Banka může například lákat na vysoký výnos, ovšem pokud si podmínky přečtěte podrobněji, zjistíte, že si bude účtovat někdy až nehorázně vysoké částky za vedení účtu, za sjednání aj. Vždy si udělejte srovnání, ať nenaletíte a máte jistotu, že jste vybrali nejvýhodnější stavební spoření.
Kdy je nejlepší ho založit?
Ideálně ve chvíli, když víte, že cca za 5 let budete potřebovat provést investici do bydlení, nebo budete stavět. Rodiče ho často zakládají dětem jako pomoc ve chvíli, kdy dítko vyletí z hnízda a bude se chtít postavit na vlastní nohy.