Řádil u vás zloděj? Uvědomte si, že jste mohli ztratit více než jen peníze či cennosti!
I vy si možná jako první dopad vloupání uvědomíte to, že člověk přišel o peníze a cennosti. Je toho ale mnohem více. Zloději „nejdou“ je po těchto věcech! Zaměřují se také na krádeže osobních dokladů, přístupových údajů k bankovnímu kontu, spoření atd. V potaz je třeba vzít i psychologický dopad vloupání. I vám může řádění zloděje zasáhnout ve velké míře. Co všechno hrozí a jak se můžete bránit?
Odcizení identity jako vážné téma
„Jen málo lidí si uvědomuje, jaké množství osobních dokladů doma má. Jestliže se zloděj dostane až do domu, nic mu nebrání se k nim dostat. Většina lidí si doma nechává například cestovní pas. Právě ten následně pomůže zloději k tzv. krádeži identity. Vychytralý zloděj si na váš pas například půjčit auto či sjednat peněžní půjčku až do poměrně značné výše,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. Možností, jak zneužít doklady, je ještě mnohem více.
Chraňte bankovní tajemství
Další závažné riziko představují rezervní kreditní karty, které si možná i vy necháváte ve zdánlivém bezpečí domova. V případě, že jedná o kreditku bez limitu výběru či například o kartu s přístupem ke spořicímu účtu, její krádež se může hodně prodražit. Stejně rizikové je nechávat doma hesla k internetovému bankovnictví či jiné informace, které souvisí s vašim účtem.
Osobních věcí a jejich nevyčíslitelná hodnota
Vloupání může představovat i ztráty, které jsou nevyčíslitelné. Zloděj si může odnést například vaši rodinnou památku v podobě šperk, sběratelských kousků či jiných věcí. Hodnota takových věcí může být vyjádřeno penězi nulová, ale citový vztah k nim člověk může mít velký.
Vloupání má i psychické dopady
Návštěva zloděje představuje ovšem i ztrátu ve zcela jiném smyslu. Odborníci řadí mezi nejhorší následky negativní dopady na psychiku poškozených. „Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou u psychicky méně odolných jedinců vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která jim následně značně komplikuje život,“ říká MUDr. Dana Dufková, psychiatrička.
Jak se bránit proti vloupání?
„Jediným opravdu účinným způsobem ochrany majetku tak nadále zůstávají kvalitní bezpečnostní opatření, ideálně v podobě certifikovaných bezpečnostních dveří minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním alespoň ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ uvedl Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.