You are here
Pohotovostní antikoncepce může napravit selhání klasických metod DOMOV 

Pohotovostní antikoncepce může napravit selhání klasických metod

Mít dítě je tím největším štěstím, které ženu v životě může potkat. Je-li na to ovšem připravena. Dnešní ženy mají zhruba 35 let, během nichž mohou otěhotnět, přičemž zdaleka ne vždy mají pro příchod miminka vhodné podmínky. A protože ani moderní antikoncepční metody nejsou neomylné, měly by mít všechny ženy povědomí o tom, že již existuje určitá pojistka v podobě pohotovostní tablety…

Jaké procento těhotenství je u nás dle vašeho názoru neplánované?

Pokud jste si mysleli, že tipujete-li čtvrtinu, určitě jste nadsadili, hádejte znovu. Jako “omyl” v České republice započne až 50 % těhotenství! Ne vždy k tomu přitom dojde z pouhé nedbalosti. Kondom může prasknout a otěhotnět lze i během užívání hormonální antikoncepce, na niž spoléhá třetina českých žen – stačí jen, aby vám doktor předepsal antibiotika na běžnou nemoc, a problém může být na světě.

Hledejte metodu, která je pro vás nejvhodnější

Ochrana před otěhotněním není pouze záležitostí žen, ale celého páru. Pokud do sebe žena nechce zbytečně vpravovat nenáviděnou chemii, je na výběr z řady dalších možností: mužský a ženský kondom, které chrání současně před pohlavními chorobami, nitroděložní tělísko či spermicidní gely. V zahraničí jsou již dostupné také praktické podkožní implantáty, které fungují až 5 let. Obecně platí, že mnohem větší jistotu vám poskytne kombinace těchto metod. Co si však počít, když antikoncepce selhala, nebo jste ji podcenili? Pro tyto případy je tu první (nebo poslední?) pomoc: tableta Afternor.

Poslední záchrana do tří dnů

V případě “tablety po” rozhodně platí heslo “čím dříve, tím lépe”. Největší šanci na zabránění těhotenství má totiž nouzová antikoncepce do 24 hodin od nechráněného pohlavního styku, než se vajíčko stihne oplodnit a usadit. Nejzazší lhůta je pak stanovena na 72 hodin. Právě kvůli této urgenci je nejlepší, když si pro jistotu jedno balení koupíte a v případě nehody ho budete mít vždy k dispozici. Pokud vás na tento článek přivedla akutní nutnost tablety po sexu, dobrá zpráva je, že Afternor je volně dostupný v lékárnách.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment