You are here
Nasbírejte si mladé lístky kopřivy a vytvořte elixíry krásy DOMOV Zdraví z přírody 

Nasbírejte si mladé lístky kopřivy a vytvořte elixíry krásy

Příroda má smysl pro humor a současně dokáže být štědrá. Důkazem je kopřiva. Vnímáme ji jako plevel, když jsme neopatrní, tak nás pošlehá a současně je to bylina, která v sobě ukrývá celou řadu pro lidské tělo prospěšných látek. Právě nyní se začínají objevovat „kopřivová miminka“, ve kterých je síly nejvíce.

Je to naše nejrozšířenější léčivá bylina, kterou najdete snad na každé louce, v lese i na zahradě. Daří se jí hlavně na vlhkých místech. Z cenných látek obsahuje chlorofyl (nejvíce ho mají právě mladé rostlinky), který povzbuzuje metabolismus. Dále obsahuje dusíkatou bezpečně jedovatou složku. Právě kvůli ní vám naskáčou pupínky, když o kopřivu zavadíte. Už po staletí se využívá v léčitelství, hlavně pro řešení problémů s klouby. Bylo také dokázáno, že urychluje hojení ran a působí protizánětlivě.

Účinky „kouzelného“ kopřivového čaje

Nejjednodušší zpracování kopřivy je příprava čaje. Jednu hrst kopřivových lístků přelijte horkou vodou a nechte louhovat asi 8 minut. Pokud vám samotná chuť kopřivy příliš nelahodí, přijdete do čaje ještě lístky máty, meduňky nebo květ heřmánku. Čaj pijte po kalých doušcích.

tea-2111138_640

Jak pomůže? Je skvělý pro pročištění střev i močového ústrojí. Vydržte čaj pít celý týden, uleví se vám. Čaj dopomáhá k optimálnímu prokrvení organismu. Doporučuje se hlavně ženám, pomáhá aktivizovat činnost vaječníků.

Kopřiva a vaše krásnější vlasy

Jsou vaše vlasy zplihlé, třepí se či dokonce vypadávají? Uvařte si kopřivový odvar. Uvaříte ho stejně jako čaj, jen v dvojnásobné dávce – tj. na 2 dcl vody dáte 2 hrsti kopřivových lístků. Studeným odvarem polévejte vlasy. Nakonec je zamotejte do ručníků a nechte asi 20 minut působit.

girls-1487825_640

Pleťová maska s kopřivou

Aby byla vaše pleť zářivější, stačí vám smíchat kopřivu se šťávou z citronu a přimíchat 2 lžíce bílého jogurtu. Kopřivu musíte nejdříve spařit, aby nepálila. Masku aplikujte na obličej, nechte působit asi 15 minut. Pleť bude hydratovaná, pevnější a bez mastnoty.

Máte i vy nějaký fígl, jak kopřivu použít? Podělte se o něj do komentářů? Děkujeme také za každé sdílení…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment