You are here
Již brzy se zřejmě dočkáme zdražení hypotečních úvěrů! DOMOV 

Již brzy se zřejmě dočkáme zdražení hypotečních úvěrů!

Ještě docela nedávno (v roce 2009) se úroková sazba hypoték pohybovala okolo 6 %, což mnoho lidí uvítalo. Od tohoto roku se děly nevídané věci. Sazba de facto každý měsíc klesala. V září letošního roku se dostala na historické minimum, zřejmě opravdu definitivní. Od prosince totiž vejde v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který přinese mnoho změn a jednou z nich pravděpodobně bude i zdražení hypoték.

Změny budou velké

Cílem nového zákona je ochrana lidí, kteří si půjčují peníze, na druhou stranu ale přinese větší administrativní zátěž pro poskytovatele půjček. Proto se dá předpokládat, že hypotéka podraží. Změní se například to, že banka bude muset důkladně prověřovat každého žadatele o půjčku. Pro banku je to zátěž navíc, žadatel tím získá čas na rozmyšlenou. Banka bude muset klientovi podat informace o úvěru ve stanovené struktuře. Všechny podmínky tak budou jasnější a klient bude moci snadno vzájemně porovnat nabídky bank. I to je administrativní zátěží navíc. Další změnou je, že klienti budou moci zcela bez poplatku každý rok splatit až 25 % hypotečního úvěru. Novinkou bude i možnost splacení celého hypotečního úvěru v případě, když bude klient chtít prodat nemovitost, na níž je hypotéka vázána.

Kde je hypotéka aktuálně nejvýhodnější?

Velice lákavá je FIO hypotéka, která nabízí úrokovou sazbu od 1,39 %. U této banky je výhodou, že do žádosti mohou být zahrnuty až 3 žadatelé, čímž se zvyšují celkové posuzované příjmy a tak i šance na zisk hypotéky. Podmínkami je atraktivní i hypotéka Komerční banky. Je poskytována už od 200 000 Kč až do 100 % hodnoty nemovitosti.

Jelikož zákon bude platný od 1.12.2016, není na co čekat. Do konce listopadu je času dost. Nemáte-li hypotéku, zajděte do banky co nejdříve. Je fakt, že banky svádí boj o každého klienta, takže se snaží žádosti vyřídit co nejrychleji.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment