You are here
Jak poznat alkoholika a existuje efektivní způsob léčby alkoholismu? DOMOV 

Jak poznat alkoholika a existuje efektivní způsob léčby alkoholismu?

Není pochyb o tom, že alkohol je nedílnou součástí našich životů. Mnozí z vás si určitě nedokážou představit večerní posezení na zahradě bez skleničky dobrého vína nebo půllitru vychlazeného piva. Jenomže tito konzumenti jsou mnohdy v očích veřejnosti považováni za alkoholiky, což rozhodně není správné. Paradoxně častěji pijící člověk se nestane alkoholikem, zatímco nárazový konzument mívá s alkoholismem problémy.

Jak poznat závislost?

Hranice mezi normálním pitím alkoholických nápojů a závislostí je velmi tenká – a v praxi se nedá příliš dobře stanovit. Každé lidské tělo totiž reaguje na intoxikaci alkoholu maličko jinak. Někteří odborníci se dokonce shodují, že žádná hranice mezi konzumací a alkoholismem neexistuje. Přesto se Světová zdravotnická organizace pokusila o určení maximální denní dávky alkoholického nápoje. Podle WHO jde o přibližně 3 dcl vína, což se může zdát jako velmi malé množství. Mnohem lepší je však dát na osobní pocit. Každý z vás by měl poznat, kdy jej alkohol pomalu, ale jistě začíná ovládat.

Existují spolehlivé náznaky alkoholismu?

Přesto existují některé spolehlivé příznaky alkoholismu, které byste rozhodně neměli podceňovat. Jakmile se objeví u vás nebo u někoho z vašich blízkých, začněte celý problém urychleně řešit. Prvním jasným znakem je neodolatelná touha se napít. Dalšími příznaky začínající závislosti je snížená sebekontrola, zvyšování tolerance vypitého množství a také zanedbávání jiných zájmů. Jakmile začnete pít na úkor času s rodinou nebo s přáteli, pohybujete se na tenkém ledě.

Jak se dá zbavit závislosti?

Moderní medicína je velmi mocná, takže dokáže odpovědět i na otázku jak se zbavit závislosti na alkoholu. Základem je probrat vaši závislost s lékařem a odhodlat se k začátku léčby. Standardním postupem je tradiční abstinenční terapie kombinovaná s lékem způsobujícím silnou tělesnou nevolnost. Ale ta nastane pouze v okamžiku, kdy se dotyčný napije alkoholického nápoje. Tímto způsobem se dá vyléčit jakýkoliv alkoholik.

Závislost na alkoholu rozhodně není něco, co bychom měli zlehčovat. Alkohol se sice může stát dobrým spouštěčem zábavy, ale rozhodně byste to s ním neměli přehánět.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts