You are here
Jak a proč pěstovat netřesky? Dokáží zkrášlit i uzdravit DOMOV Zdraví z přírody 

Jak a proč pěstovat netřesky? Dokáží zkrášlit i uzdravit

Netřesky jsou sukulenty, ale na rozdíl od jiných nevyžadují téměř žádnou péči. Jsou to rostliny, díky kterým na zahradách ale třeba i na balkoně v paneláku vykouzlíte nádherné živé dekorace.  Jak je pěstovat, kde se jim bude dařit a jak využít jejich léčivou sílu?

Netřesky nejsou žádné moderní rostlinky. Na našem území jsou známé od středověku. Dříve je lidé vsazovali hlavně na střechy domů, protože se věřilo, že kde vysadíte netřesk, tam blesk neuhodí.

Kde pěstovat netřesky?

Hlavní výhodou netřesků je, že nepotřebují téměř žádné místo k životu. Je to spíše naopak – čím extrémnější podmínky, tím lépe se rostlině daří. Netřesky jsou sukulenty a jako takové milují sluneční paprsky. Můžete je vysadit na místo, kde pálí celý den. Co se týče půdy, nelámejte si s tím hlavu. Bude se jim dařit i v jílovité půdě. Když jim do půdy přidáte bio hnojivo, odmění se vám bohatší barvou.

Netřesky vytváří bohaté růžice.

Vysadit je můžete jen tak do záhonu, dařit se jim bude i v květináčích nebo na skalce. Zejména na skalce dobře fungují jako výplň jinak hluchých míst, jako jsou díry. Pokud budete sázet do záhonu, doporučujeme si nakoupit více barevných druhů a vytvořit působivé barevné koberce nebo obrazce. S barevnými kombinacemi si pohrajte i tehdy, pokud sázíte netřesky do květináče. Netřesky se také hodí na hřbitov jako porost hrobů.

Pozor na zálivku a škůdce

Je velkou výhodou, že rostliny není třeba často zalévat. Bohatě si vystačí s tím, co naprší. Přílišná zálivka jim škodí. Pokud je vláhy příliš, netřesk začne hnít. Že se něco děje špatně poznáte ta, že rostlina začne ztrácet barvu. Ze škůdců jsou nebezpeční mravenci. Pokud se objeví, obsypejte netřesk kávovým lógrem nebo ho omyjte mýdlovou vodou. Mravence to odradí.

jak pěstovat netřesky
Netřesky mají mnoho různých barev. Pohrajte si s nimi a vytvořte různé obrazce.

Netřesk je léčivý

Netřesky se vyplatí pěstovat i pro jejich léčivé účinky, fungují podobně jako Aloe. Šťáva z listů dokáže zklidnit pokožku, kterou podráždí bodnutí hmyzu, popálenina či vyrážka. Dá se také použít jako přísada do pleťové masky.

Pěstujete netřesky? Podělte se v komentářích o fotografie, budeme rádi.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment