You are here
Infrasauna a její pozitivní i negativní účinky DOMOV 

Infrasauna a její pozitivní i negativní účinky

Klasické finské sauny zná lidstvo od nepaměti. Infrasauny jsou novinka stará jen několik desítek let. Není tedy divu, že jejich účinky jsou často obestřené tajemstvím a nejistotou. Prozradíme vám, jak to s infrasaunami a jejich účinky na lidský organismus doopravdy je.

Co je to infrasauna

Infrasauna je dřevěná prohřívárna, kde teplo zajišťují infrazářiče. Na rozdíl od finské sauny, kde zdroj tepla ohřívá všechen vzduch v sauně, infrazářiče vzduch v kabině ohřívají minimálně.

Infrazářičů existuje několik druhů, které se od sebe velmi liší. Rozdíly jsou v pořizovací ceně nebo v tom, jak dlouho se infrazářiče rozehřívají. Ale největší rozdíly jsou v účincích infrazářičů: jen ty nejlepší totiž dokáží produkovat celé infračervené spektrum (složky IR–A, B, C), které je nejpodobnější přírodnímu záření.

Účinně prohřát tělo do hloubky a největší rehabilitační účinky mají jen krátké infračervené vlny (IR–A). Ty dokáží zrychlit proudění krve a iniciovat hlubokým teplem rozšíření cév, uvolnit do hloubky svaly, aktivovat metabolismus a nastartovat ozdravné procesy.

Další dvě složky infrazáření (IR–B a IR–C) stimulují jen svrchní části pokožky a využívají se spíše jen jako vhodně doplňující tepelná relaxace nebo pro detoxikaci kůže.

Pozitivní i negativní vlastnosti každé infrasauny jsou přímo závislé na druhu použitých infrazářičů. Pokud hledáte zářič, který dokáže vyzařovat kompletní infračervené spektrum, hledejte označení Vitae.

Kvalitní infrasauna tedy funguje nejen jako místo pro dokonalou relaxaci, ale i jako regenerační kabina. Zejména, pokud je vybavena infrahalogenovými širokospektrálními zářiči, které jsou optimálním zdrojem infrazáření.

Kromě již uvedených pozitivních účinků infrasauny vašemu tělu infrapaprsky pomohou k rychlejší regeneraci po sportovním výkonu, tréninku nebo operaci, uleví od bolestí svalů a kloubů, posílí váš imunitní systém a pomohou vám při hubnutí.

Nežádoucí zdravotní účinky infrasauny prakticky neexistují. Snáší je každá věková skupina. Mezi obecná rizika může patřit dehydratace, přehřátí organismu nebo bolest hlavy.

Některé zdroje tvrdí, že některénekvalitní infrazářiče mohou produkovat silné elektromagnetické záření, proto je vhodné zářiče dobře vybírat. Ty kvalitní mají všechny potřebné testy, takže se jich nemusíte bát. Asi nejlepším důkazem zdravotní nezávadnosti infrazáření je to, že jsou používány v porodnicích v inkubátorech.

Abyste dosáhli maximálních pozitivních účinků, je dobré využívat infrakabinu pravidelně. Nejlepším řešením je domácí infrasauna. Nemá otevírací dobu a můžete si ji užívat, kdykoli vás napadne.

www.saunasystem.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts