You are here
4 praktické tipy, jak zvýšit šanci na otěhotnění DOMOV 

4 praktické tipy, jak zvýšit šanci na otěhotnění

Umělé oplodnění v České republice zdomácnělo. Za posledních dvanáct let se počet prováděných cyklů asistované reprodukce zdvojnásobil a ročně se nyní pod dohledem odborníků narodí přibližně pět procent dětí. Spousta párů však propadá panice předčasně – ještě než zamíříte do nejbližšího IVF centra, vyzkoušejte následující tipy. Možná jste doposud netušila, že pravděpodobnost úspěšného otěhotnění můžete poměrně snadno zvýšit!

1. Vypočítejte si, kdy ovulujete

Rodiče vám možná kladli na srdce, abyste se při pohlavním styku velmi důkladně chránila, jinak okamžitě otěhotníte. Ve skutečnosti může k otěhotnění dojít pouze během ovulace, která trvá přibližně 24 hodin. Kdy přesně ovulujete, bezpečně jistíte pomocí ovulačního testu. Seženete ho v drogerii nebo lékárně.

2. Předcházejte nadměrnému stresu

O stresu a neplodnosti již bylo napsáno mnoho. Dostat se čas od času do nepříjemné situace provázené úzkostí a obavami je naprosto přirozené, mnohem horší je stres chronický. V případě dlouhodobého napětí se tělo chová jako po porodu – vyplavuje hormon prolaktin, který je příčinou dočasného utlumení schopnosti otěhotnět. Vašim cílem by mělo být nalezení psychické rovnováhy a snížení hladiny prolaktinu. Především se snažte zahnat myšlenky na umělé oplodnění a začněte myslet pozitivně.

3. Podpořte plodnost změnou jídelníčku

S plodností velmi úzce souvisí zdravý životní styl. Začleňte do svého pravidelného jídelníčku potraviny bohaté na kyselinu listovou, vitamín D a B12, rostlinné bílkoviny, vápník a železo. Řiďte se pravidlem „ovoce a zeleniny není nikdy dost“ a naopak se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám, pečivu a alkoholu.

4. Nebojte se o problému mluvit s odborníkem

Pokud se vám nepodaří otěhotnět navzdory veškerému vynaloženému úsilí, poraďte se ohledně dalšího postupu se svým gynekologem – jistě vám doporučí další metody (např. léky pro úpravu menstruačního a ovulačního cyklu), které je vhodné vyzkoušet před tím, než přistoupíte k IVF.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment