You are here
3 tipy jak zpracovat šeřík: cukr, pleťová maska a čaj DOMOV Zdraví z přírody 

3 tipy jak zpracovat šeřík: cukr, pleťová maska a čaj

Roste vám na zahradně nebo někde ve vašem okolí šeřík? Pokud ano, využijte ho a připravte si z něj čaj, voňavý cukr a pleťovou masku. Návody, jak zpracovat šeřík do těchto podob, jsou jednoduché a rychlé. Tak hurá na to, dokud neodkvete.

Šeřík kvete jen jednou za rok a jeho sezóna je právě teď. Vydejte se s košíkem pro květy a využijte jejich sílu pro své zdraví. Šeřík má několik účinků:

  • ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá i při migréně,
  • pomáhá zrychlovat metabolismus,
  • ulevujte při bolestech žaludku, harmonizuje trávicí systém,
  • má protizánětlivé účinky na pokožku.

Začátek zpracování šeříku je vždy stejný – natrhejte květy a nechte je cca 30 minut rozložené na stole, aby z nich vylezli broučci. Poté je jemně opláchněte, abyste se zbavili všech nečistot. A jak dále zpracovat šeřík?

Zpracovat květy šeříku je velmi snadné.

Domácí pleťová maska ze šeříku

Vezměte hrst květů a natrhejte na drobné kousky. Ty vmíchejte do bílého jogurtu, přidejte ještě šťávu z ½ citronu. Dejte do lednice a nechte zde asi hodinu. Poté aplikujte na pokožku, nechte působit asi 15 minut, následně opláchněte vlažnou vodou. Pleťová maska ze šeříků má zklidňující a protizánětlivé účinky, pomáhá i při akné.

Voňavý cukr ze šeříku

Budete potřebovat malou skleničku s víčkem. Do ní postupně vrstvěte cukr a květy. První a poslední vrstva by měla být vždy cukrová. Když máte sklenici plnou, uložte ji na tmavé místo, každý den ji protřepte. Po cca týdnu vyberte květy, nechte cukr proschnout a máte voňavý cukr, který se skvěle hodí do limonád, dezertů nebo na ochucení čajů.

Čaj ze šeříkových květů

Čaj krásně voní, výborně chutná a navíc uklidňuje. Připravíte ho snadno: hrst čerstvých květů zalijte vodou a nechte asi den louhovat. Poté ohřejte. Můžete ho zalít i teplou vodou, ale v tom případě maličko ztrácí na chuti.

Květy šeříku je možné zpracovat i jako sirup. Na jednu dávku budete potřebovat asi 7 hrstí květů. Postup je identický s přípravou sirupu z pampelišek. Návod na přípravu najdete v článku: RECEPT NA SIRUP Z PAMPELIŠKY: NETRADIČNĚ SE ZÁZVOREM A LIMETOU.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts

Leave a Comment