3 otázky spojené s klimakteriem, na které jste se bála zeptat
Ženské tělo prochází obrovskými změnami, které souvisí především s produkcí hormonů. Nejtěžší je pro většinu žen klimakterium (přechod). Je to období, které se dá nazvat jako příprava na neplodnost. Jakmile skončí, žena ztratí šanci otěhotnět.
Co se bude dít i s vaším tělem? Jak poznáte, že je to normální a kdy budete muset vyhledat pomoc lékaře? Jak to vlastně všechno zvládnout?
Abyste nemusely tápat, zeptali jsme se za vás. Zásadní otázky týkající se klimakteria jsme položili gynekoložce MUDr. Dagmar Makalové.
Jak je to s chutí na sex? Ta zmizí také?
„Libido se po přechodu nemění. Problém ale ženy mohou mít se sliznicí, protože se v důsledku neléčeného estrogenového deficitu dostavuje suchost sliznic. To může vyvolat problémy a negativní odezvu partnera,“zdůrazňuje Makalová.
Jak to řešit? Gynekoložka radí používat lokální estrogen v podobě čípků nebo masti, použít se dají i klasické lubrikanty.
Jak to bude s náladou? Opravdu budu tak protivná?
Během přechodu pozvolně vyhasíná funkce vaječníků, snižuje se hladina estrogenů. Nervový systém na to reaguje tak, že aktivuje vaječníky a nutí je, aby produkovaly hormon dál. Proto dochází k rozšíření cév, které se projevuje návaly horka.
„Klimakterium není nemoc, ale s poklesem estrogenů v těle souvisí některé doprovodné projevy, jako zmíněné návaly horka, pocení, nespavost, podrážděnost. Být v klimakteriu však automaticky neznamená všechno toto zažívat. Každá žena reaguje jinak. Vždy je lepší příznakům předcházet. Dbejte na pestrou stravu, zajímejte se o doplňky stravy, například přípravky s výtažkem z pylového zrna, nebo fytoestrogeny, tedy přípravky, které obsahují extrakty z bylin,“ doporučuje doktorka.
A co rakovina, hrozí?
Mluví se o tom, že hormonální léčba může být příčinou rakoviny. Není to ale zcela pravda, protože je prokazatelné jen mírně zvýšené riziko karcinomu prsu. Naopak je prokázáno, že hormonální substituční léčba snižuje výskyt kolorektálního karcinomu. „Tato léčba by se měla po cca 2 letech znovu přísně individuálně přehodnotit a léčbu buď zcela vysadit, nebo změnit dávkování, lékovou formu, nebo plynule přejít na – v tomto směru bezpečné -preparáty, které nemají vliv na estrogenní receptory a nevstupují do hormonálního procesu těla. Například na extrakt z pylového zrna,“ vysvětluje doktorka Makalová.