You are here
27. ročník Týdnů pro duševní zdraví míří do Pardubického kraje DOMOV 

27. ročník Týdnů pro duševní zdraví míří do Pardubického kraje

Program Týdnů pro duševní zdraví (TDZ) láká k návštěvě 24 akcí v 9 městech Pardubického kraje. Hlavním smyslem osvětových akcí je podpora osob, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění. Skrze TDZ se zejména neziskové organizace snaží poukázat na předsudky vůči tématu duševního onemocnění a lidem, kteří se s ním potýkají. Připraven je pestrý program.

V Pardubickém kraji odstartuje Týdny pro duševní zdraví vernisáž výstavy Pocity nadějné východočeské autorky Kristýny Všetulové, a to 12. 9. v Klubu 29. Autorka kreslí hlavně myšlenky, které nás brzdí a svoje obrazy chápe jako formu osobní terapie. Vernisáž zahájí ředitel neziskové organizace Péče o duševní zdraví Mgr. Petr Pavlíček.

V rámci Týdnů pro duševní zdraví se snažíme ukázat, že lidem s duševním onemocněním není nutné se vyhýbat. Spíše je důležité pochopit, co prožívají a podpořit je,“ okomentoval Mgr. Petr Pavlíček.

Hned v úterý 13. 9. se v Pardubicích bude konat několik akcí, a to: beseda s názvem Moje jméno není diagnóza, workshop Kognitivní funkce a duševní zdraví a své dveře otevřou VIDA centrum nebo Domov pro seniory u Kostelíčka. Středa 14. 9. bude patřit tradiční akci Výměňák u Café Robinson nebo audio procházce Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje, kterou pořádá GAMPA. Letos poprvé (ve čtvrtek 15. 9.) se bude cvičit i jóga, a to s lektorkou Vlaďkou Polákovou v Centru Kosatec.

„Osobně považuji téma duševního zdraví za velmi důležité, zvláště v současné době. Proto jsem velmi rád, že se Týdny pro duševní zdraví opět konají a pomáhají šířit osvětu o této problematice v našem kraji,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Kvíz, film, beseda nebo speciální procházka – vybere si každý

Zajímavý program připravily i neziskovky v dalších městech Pardubického kraje. Slatiňany ve čtvrtek 22. 9. rozezní multižánrová hudební akce Rytmy pro uši i duši. Pořádá ji Centrum duševního zdraví Chrudim, které provozuje nezisková organizace Péče o duševní zdraví. V Ústí nad Orlicí pod taktovkou neziskové organizace Péče o duševní zdraví poměří zájemci své síly ve speciálním Kvízu na pohodu (i tu duševní), a to 21. 9. nebo mohou přijít na přednášku Jak podpořit své duševní zdraví (ne)jen v těžkých časech. Akci pořádá Cedr o.p.s. a proběhne 15. 9.  Hlinsko čeká již tradiční Festival na vlastní duši, který se uskuteční 16. 9., v Poličce připravila oblastní Charita Dušekvízování a tím výčet akcí nekončí.

Kompletní program naleznete na webových stránkách: www.tdz.cz, www.pdz.cz či facebookovém profilu Tydny.pro.dusevni.zdravi.

Hlavním organizátorem akcí je nezisková organizace Péče o duševní zdraví. Program v Pardubickém kraji připravily i tyto organizace: CEDR Pardubice a Ústí nad Orlicí, Česká abilympijská asociace – Centrum Kosatec, DušeProstor, Domov Na cestě, Domov pro seniory U Kostelíčka, Fokus Vysočina – středisko Hlinsko, GAMPA – Galerie města Pardubic, Charita Moravská Třebová, Iniciativa Na rovinu, Laxus – Ambulantní centrum Pardubice, Oblastní Charita Polička – Otevřené dveře, Péče o duševní zdraví – středisko Výměník, Svitavská nemocnice, Vida centrum Pardubice, Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ a Zelený dům Chrudim.

TDZ se konají pod záštitou radního Pardubického kraje Pavla Šotoly a primátora města Pardubic Martina Charváta. Projekt finančně podpořily Pardubický kraj, město Pardubice a město Ústí nad Orlicí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho :-) Děkujeme

Related posts